supported by
/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

      name your price

     

1.
2.

about

annemchristiansen.bandcamp.com
Recorded in February 2016

*TOTO JE BENEFIČNÍ ALBUM - PROSÍME, ZVAŽ DOBROVOLNÝ PŘÍSPĚVEK* O PROJEKTU COFFEE BREATH RECORDS SI MŮŽEŠ PŘEČÍST NÍŽE NA TÉTO STRÁNCE. NA CO ŠLY DOPOSUD VYBRANÉ PENÍZE MŮŽEŠ ZJISTIT V ALBU "KAM JDOU VYBRANÉ PENÍZE"

*THIS IS A BENFIT RELEASE - PLEASE CONSIDER SENDING A VOLUNTARY DONATION* YOU CAN FIND OUT MORE ABOUT THE COFFEE BREATH RECORDS PROJECT LOWER ON THIS PAGE. YOU CAN CHECK WHERE DID THE MONEY COLLECTED SO FAR GO - CLICK ON THE "WHERE DO THE COLLECTED MONEY GO" ALBUM.

credits

released March 7, 2016

-----------------------------------------------------------------
O COFFEE BREATH / ABOUT COFFEE BREATH
-----------------------------------------------------------------

Všechna alba na těchto stránkách si můžeš za dobrovolný příspěvek. Lidi, kteří se na albech, která vydáváme podíleli, tomu věnovali mnoho času a úsilí a za tyto nahrávky nechtějí žádné peníze. Pokud se Ti hudba líbí, máš tady možnost to ocenit tím, že přispěješ dobrovolnou částkou na aktivity, které nám přijdou smysluplné a zároveň se potýkají s nedostatkem financí. Všechny peníze, které tímto projektem vybereme, půjdou čistě na benefiční účely.

Ačkoliv v tuhle chvíli nedokážeme přesně říct, kam přesně peníze půjdou, protože se vždy rozhodujeme podle aktuálních kauz a potřeb, chápeme, že to chceš vědět Ty. Snad bude stačit, když napíšeme, že se budeme zaměřovat na kolektivy aktivní v oblasti praktického prosazování rovnostářského prostředí ve společnosti, podpory znevýhodněných sociálních skupin či osvobození zvířat a lidí. I vzhledem k tomu, že patrně nevybereme velké obnosy, budeme se snažit pomoci malým a začínajícím skupinám, které se třeba i kvůli své povaze potýkají s nedostatkem financí, nechtějí nebo nemohou čerpat peníze odjinud a i malý obnos bude pro ně citelným přínosem.

Přispět můžeš pomocí služby Paypal přímo při stažení alba. Pokud nechceš jít touhle cestou, stačí na nějaké akci najít kasičku kolektivu, jehož práce Ti přijde smysluplná, a něco do ní vhodit. I to se počítá.

x

All albums here are available for donations. People involved in their making invested their time and energy and do not want to make money from it. Instea they offered them to us. If you like the music published on this page you can appreciate it by donating any amount of money to the activities to activities that make sense to us and often face lack of financial resources. Even if the collected amount is small all the money gathered through this project will be used for non-profit activities.

We are not able to list the projects that will be supported in advance as we want to keep the ability to choose them according to actual needs and situations. But we believe that you need to know where the money goes. We hope it’s enough to say that we want to support collectives suporting local communities or promoting overal equality and animal or human liberation. In general we want to support activities fighting any way of oppression. We prefer donating the money to newly risen or underfinanced non-profit groups which are experiencing lack of money from their nature, so even the small amount can be beneficial for them.

You can donate using PayPal directly by the download. If you don’t want to use this way, you can donate directly to the collective that make sense to you

tags

license

about

COFFEE BREATH Records Czech Republic

Živáče a nevydané nahrávky za dobrovolný příspěvek. Všechny vybrané peníze budou použity na benefiční účely. /// Live & unreleased records for voluntary donations. All collected money will be used for community/charitable purposes.

contact / help

Contact COFFEE BREATH Records

Streaming and
Download help

Track Name: Hlad, nuda, kocovina / Hunger, Boredom, Hangover
Hlad, nuda, kocovina.
Ze všeho, co můžu mít, jsem přejedený a stejně mám pořád hlad.
Mám všechno na dosah ruky, že nemusím o nic bojovat.
A když na to přijde, nebudu vědět jak.
Žít každý den jako by byl ten poslední, každé ráno kocovinu z toho, že zbývají další dny.
A potom klid. Nic se neděje. Není kam jít.
Všechny rozhovory už dopředu znám.
Tak utíkám jinam, kde bude líp.
Vždycky skončím stejně, s rukama v klíně a hlavou v dlaních.

Hunger, boredom, hangover.
From all that I can have, I'm full and yet I am hungry.
I've got all at my fingertips so I don't have to fight for anything.
And when it comes to fighting, I don't know how.
Live each day as if it was your last, every morning hangover from the remaining days.
And then peace, nothing happens, there's no way to go.
All the conversations I already know.
So I run away, to where it'll be better.
It always ends the same way, with my hands in my lap and head in my hands.
Track Name: Raději mrtvý než v kleci / Better Dead Than Caged
Raději mrtvý než v kleci
Uděláme obchod, něco za něco. Oko za oko, zub za zub.
Já ti dám kulku do hlavy a ty mi dáš svůj život a svojí košili.
Nechci dobro páchané na mě jinými s dobrým úmyslem. Nechci pomoc za život ve zlaté kleci.
Zachraňte sebe a mě nechte být, jen tak budu šťastný.

Rather dead then caged
We'll do a trade, quid pro quo, eye for an eye, tooth for a tooth.
I'll put a bullet in your head and you'll give me your life and your shirt.
I don't want your good and your good intensions. I don't need help for a life in a golden cage.
Save yourselves and let me be, it's the only way I can be happy.