EP

by LVSK

/
 • Streaming + Download

  Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

  -----
  Album je ke stažení za dobrovolný příspěvek do benefičního fondu. Na co šly doposud vybrané peníze můžeš zjistit v albu "Kam jdou vybrané peníze" // This album is for download for voluntary donation to a benefit fund. You can check the project we've supported so far in the "Where do the collected money go" album.
  -----
  Purchasable with gift card

    name your price

   

1.
02:40
2.
3.
4.

about

vocals&lyrics: tim remis
guitars: libor palucha
drums: zdenek jurcik
synth: patrik kucera
bass: jiri kos
rec&mix: amak golden @ golden HIVE (april 2015 - september 2016)
artwork: petr hlavacek

thanks: coffee breath records

www.facebook.com/lvskband/
soundcloud.com/lvskband


*TOTO JE BENEFIČNÍ ALBUM - PROSÍME, ZVAŽ DOBROVOLNÝ PŘÍSPĚVEK*
O PROJEKTU COFFEE BREATH RECORDS SI MŮŽEŠ PŘEČÍST NÍŽE NA TÉTO STRÁNCE. NA CO ŠLY DOPOSUD VYBRANÉ PENÍZE MŮŽEŠ ZJISTIT V ALBU "KAM JDOU VYBRANÉ PENÍZE"

*THIS IS A BENFIT RELEASE - PLEASE CONSIDER SENDING A VOLUNTARY DONATION*
YOU CAN FIND OUT MORE ABOUT THE COFFEE BREATH RECORDS PROJECT LOWER ON THIS PAGE. YOU CAN CHECK WHERE DID THE MONEY COLLECTED SO FAR GO - CLICK ON THE "WHERE DO THE COLLECTED MONEY GO" ALBUM.

credits

released February 6, 2017

-----------------------------------------------------------------
O COFFEE BREATH / ABOUT COFFEE BREATH
-----------------------------------------------------------------

Všechna alba na těchto stránkách si můžeš koupit za dobrovolný příspěvek. Lidi, kteří se na albech, která vydáváme podíleli, tomu věnovali mnoho času a úsilí a za tyto nahrávky nechtějí žádné peníze. Pokud se Ti hudba líbí, máš tady možnost to ocenit tím, že přispěješ dobrovolnou částkou na aktivity, které nám přijdou smysluplné a zároveň se potýkají s nedostatkem financí. Všechny peníze, které tímto projektem vybereme, půjdou čistě na benefiční účely.

Ačkoliv v tuhle chvíli nedokážeme přesně říct, kam přesně peníze půjdou, protože se vždy rozhodujeme podle aktuálních kauz a potřeb, chápeme, že to chceš vědět Ty. Snad bude stačit, když napíšeme, že se budeme zaměřovat na kolektivy aktivní v oblasti praktického prosazování rovnostářského prostředí ve společnosti, podpory znevýhodněných sociálních skupin či osvobození zvířat a lidí. I vzhledem k tomu, že patrně nevybereme velké obnosy, budeme se snažit pomoci malým a začínajícím skupinám, které se třeba i kvůli své povaze potýkají s nedostatkem financí, nechtějí nebo nemohou čerpat peníze odjinud a i malý obnos bude pro ně citelným přínosem.

Přispět můžeš pomocí služby Paypal přímo při stažení alba. Pokud nechceš jít touhle cestou, stačí na nějaké akci najít kasičku kolektivu, jehož práce Ti přijde smysluplná, a něco do ní vhodit. I to se počítá.

x

All albums here are available for donations. People involved in their making invested their time and energy and do not want to make money from it. Instea they offered them to us. If you like the music published on this page you can appreciate it by donating any amount of money to the activities to activities that make sense to us and often face lack of financial resources. Even if the collected amount is small all the money gathered through this project will be used for non-profit activities.

We are not able to list the projects that will be supported in advance as we want to keep the ability to choose them according to actual needs and situations. But we believe that you need to know where the money goes. We hope it’s enough to say that we want to support collectives suporting local communities or promoting overal equality and animal or human liberation. In general we want to support activities fighting any way of oppression. We prefer donating the money to newly risen or underfinanced non-profit groups which are experiencing lack of money from their nature, so even the small amount can be beneficial for them.

You can donate using PayPal directly by the download. If you don’t want to use this way, you can donate directly to the collective that make sense to you.

license

tags

Track Name: 8:13AM
Views out the window without you along will never be the same..
a piece of you went missing recently and now your eyes stay closed all day.
I never want to see you hurting for so long ....she never meant to lead you on…
theirs some that enter in a fleeting glimpse...and some that stick around.
I'll always be the one that's waiting for your call and break my back to catch you when you fall.
Track Name: Ice Convenient
Miles away and sent no letters home .So longed for this but now what have I done?
I shut two sights around my living memories of faded glory drunken symphonies....
careful planning forced diplomacy lonely times no one to blame but me...
a moments glare with endless wandering....
to stop between what's love and what is truly care to find the meaning in what is not really there…
Track Name: Reflect React
The exit sign turned right way wrong ...in a dark staircase heading down...another bad turn to a dead end wall...misstep with a painful fall..
you kept me on this leash.. you've been oh so discrete...you led me to these mirrors and highlight all my fears.
Keys went missing once more... again my foot caught in the door.. another day stuck here with myself.. worst companion I could have.
I shut my eyes my dear.
Track Name: Primed to Burst
Just a taste for the experience...eating slow to appear discrete saying yes to the experiment context blurred and still grows the pig...build the hill with more concrete piled stones and flattened wheels...stuffed to the hilt and drunk with feast...stuffed to the hilt again been forced to kill... continue carry out. Firing at will.

If you like EP, you may also like: