Live @ Galerie U Mloka (17th July 2012)

by xTRUE NATUREx

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

      name your price

     

1.
03:26
2.
3.
05:54
4.
5.
6.
03:37
7.

about

*TOTO JE BENEFIČNÍ ALBUM - PROSÍME, ZVAŽ DOBROVOLNÝ PŘÍSPĚVEK*
O PROJEKTU COFFEE BREATH RECORDS SI MŮŽEŠ PŘEČÍST NÍŽE NA TÉTO STRÁNCE. NA CO ŠLY DOPOSUD VYBRANÉ PENÍZE MŮŽEŠ ZJISTIT V ALBU "KAM JDOU VYBRANÉ PENÍZE"

*THIS IS A BENFIT RELEASE - PLEASE CONSIDER SENDING A VOLUNTARY DONATION*
YOU CAN FIND OUT MORE ABOUT THE COFFEE BREATH RECORDS PROJECT LOWER ON THIS PAGE. YOU CAN CHECK WHERE DID THE MONEY COLLECTED SO FAR GO - CLICK ON THE "WHERE DO THE COLLECTED MONEY GO" ALBUM.

Live @ Galerie U Mloka, Olomouc ( 17th july 2012). Recorded & edited by Blum.

credits

released September 19, 2012

-----------------------------------------------------------------
O COFFEE BREATH / ABOUT COFFEE BREATH
-----------------------------------------------------------------

Všechna alba na těchto stránkách jsou živé nahrávky nebo dema kapel, které jsme sami oslovili a s nimiž jsme se na tom domluvili. Buď tady najdeš nahrávky kapel, které podle nás zasluhují pozornost a podporu a nebo zapadlé věci, které nám něčím přijdou zajímavé. Pokud se Ti nahrávky budou líbit, můžeš přes tyhle stránky rovnou přispět na jednotnou paypal adresu libovolnou částkou, která bude ze 100% použita na benefiční účely.

Dává nám smysl dávat hudbu ke stažení zadarmo. Jestliže člověk nebo kapela věří tomu, co dělá, není důvod nedat hudbu ke stažení zadarmo. Pokud se lidem nahrávka líbí, vytvoří si ke kapele nějaký vztah nebo jí chtějí podpořit, koupí si originální nosič tak jako tak. Nikdo nemusí kupovat zajíce v pytli – mediální bublinu nafouknutou několika klipovými písničkami a drahou reklamní kampaní. Když je hudba ke stažení zadarmo, lépe se dostane k těm, kteří o ní mají zájem, ať už jsou z jakéhokoliv sociálního prostředí. Pokud má hudba člověku něco přinášet, a ne být jen co nejvíce zpeněžitelný produkt, nic nedává větší smysl, než jí sdílet zadarmo. Sdílení hudby zadarmo podporuje kapely. Chceme podporovat kapely, které věří tomu, co dělají, a ne zoufalý a zbytečný hudební byznys.

Všechna alba na těchto stránkách si můžeš stáhnout zadarmo. Lidi, kteří se na jejím tvoření podíleli, tomu věnovali mnoho času a úsilí a za tyto nahrávky nechtějí žádné peníze. Pokud se Ti hudba líbí, máš tady možnost to ocenit tím, že přispěješ dobrovolnou částkou na aktivity, které nám přijdou smysluplné a zároveň se potýkají s nedostatkem financí. I když to bude patrně malá částka, půjdou všechny peníze (do poslední koruny), které se podaří vybrat pomocí tohoto projektu, na benefiční účely.

Ačkoliv v tuhle chvíli nedokážeme přesně říct, kam přesně peníze půjdou (i proto, že nevíme, zda se něco vůbec vybere), a budeme se rozhodovat dle aktuálních kauz a potřeb, chápeme, že to chceš vědět Ty. Snad bude stačit, když napíšeme, že se budeme zaměřovat na kolektivy, aktivní v oblasti lidských práv, praktického prosazování rovnostářského prostředí ve společnosti, podpory znevýhodněných sociálních skupin či osvobození zvířat. Obecně budeme podporovat aktivity bojující proti jakýmkoliv formám útlaku. I vzhledem k tomu, že patrně nevybereme velké obnosy, budeme se snažit pomoci malý a začínajícím skupinám, které se třeba i kvůli své povaze potýkají s nedostatkem financí, nechtějí nebo nemohou čerpat peníze odjinud a i malý obnos bude pro ně citelným přínosem. Všechny podpořené aktivity budeme zveřejňovat, pokud možno s předstihem.

Přispět můžeš pomocí služby Paypal přímo při stažení alba. Pokud nechceš jít touhle cestou, stačí na nějaké akci najít kasičku kolektivu, jehož práce Ti přijde smysluplná, a něco do ní vhodit. I to se počítá.

x

All tracks or albums published on this page are live or demo recordings of the bands we contacted and they agreed to release their stuff this way. You can find here recordings we want to promote and give some support to bands or an old stuff that seems somehow interesting to us. If you like any of the tracks, you can donate any sum of money directly using PayPal. 100% gain will be used for non-profit activities.

It totally makes sense to us to share music for free. If the people in the bands really believe to what they are doing, there is no reason not to do so. If the recording is good and valuable, people would like it and will support the band by buying original release anyway. You don’t have to buy a pig in a poke, just a bubble blew by an expensive marketing campaign and few music clips up. Music „sold“ free of charge reaches the right audience with any social background. When it stands for its value and doesn’t become a product that makes just profit, there is no better reason than share it for free. Sharing for free supports the bands. We want to support the bands that believe in their music and not the desperate and useless music industry.

There is a free download of everything on this page. People involved in the release process invested their time and energy, but do not want to make money from it. If you like the music published on this page, you can set the value by donating any amount of money to the activities facing insolvency, to the activities that make sense to us. Even if the collected amount is small, all the money (to the last coin) gathered through this project will be used for non-profit activities.

We are not able to list the projects we want to support at the moment (we don’t even know, whether any money will be collected at all) and would like to make all decisions based on the current cases and need, but we believe, that you need to know, where the money goes. I hope it’s enough to say, that we want to support collectives working on human or animal rights projects, social projects and collectives trying to make equalitarian world real. In general we want to support the activities fighting any way of oppression. Taking in mind, collected amount of money won’t be huge; we want to support newly risen non-profit groups which are experiencing lack of money from their nature (voluntary groups with no government, corporate or other financial support), so even the small amount can be beneficial for them. All supported activities will be published on the pages in advance.

You can donate using PayPal directly by the download. If you don’t want to use this way, you can donate directly to the collective that make sense to you. Everything counts.

tags

license

about

COFFEE BREATH Records Czech Republic

Živáče a nevydané nahrávky za dobrovolný příspěvek. Všechny vybrané peníze budou použity na benefiční účely. /// Live & unreleased records for voluntary donations. All collected money will be used for community/charitable purposes.

contact / help

Contact COFFEE BREATH Records

Streaming and
Download help

Track Name: Thames
This squat’s not getting any warmer, underneath that darkened London sky.
The leak in the roof is getting worse. I hear it dripping all night. And I can’t bring myself to get out of bed, or even open up my eyes. These dark crowded streets are haunting me, try to drag me down to the Thames so I can jump inside.

And I’ll sink down underneath, while the top freezes with ice two feet thick. I’m even drowning in my dreams. I want to float to the top so they can bury me.

I don’t think I can take this much longer, feels like I’m holding my breath. This squat feels like it bound to collapse with every bus that passes. And I have seen a better way for us to live. But will you take my hand and follow me back to the wilderness?

Otherwise we’ll sink down underneath, while the top freezes with ice two feet thick. Even drowning in my dreams, I want to float to the top so they can bury me.

Well I know that you might be comfortable in your own misery, but I’m going back to the woods whether or not you follow me. And I’ll be there among the trees on out on my own, but if you stumble down my trail well you’re welcome to call this home.
Track Name: Passion For Freedom
They’re trapped in this life nobody seems to cares about, their fate lies now in our hands The truth is hard, these creatures aren’t viewed as anything, except monetary wealth. Their suffering is being ignored. To those that feed them it’s just a job. You and their masters tell yourselves that it’s for the best, that it’s not so bad

But our passion for freedom shows us this suffering nobody deserves.
They can increase their prison space or better their treatment,
But these chains and fences need to break, for all enslaved.

Each of them is a victim of this system that puts profit over life and alienates all solidarity. This is the system we grew up in, yet somehow we learned to disagree. We dedicate our lives to vegan justice, put our anger into action, into practical solutions. These are consequences all exploiters have to face, we show our solidarity with every suppressed species and race.

Because our passion for freedom shows us this suffering nobody deserves
They can increase their prison space and better their treatment,
but these chains and fences need to break, for all enslaved.

We choose our actions within our reach.
We plan our tactics carefully.
We don’t fear government repression.
Our means are limitless, they’ve only got prison.
Track Name: One Species
And I scream, cause each one of them there is a part of me.
And I rage, cause Im locked with them inside that cage.
Cause I dont see a difference between the multitude of species. They feel pain I feel pain. They all just want to live. Just like me.

And when are we going to see, that theres no difference in suffering.
One species, were all the same.
Were all sentient beings.

When they bleed I bleed.
And when they scream I scream.
When they are abused theyre doing it to me and you.
And if you want peace then we have to stop supporting.

And when are we going to see, that theres no difference in suffering.
One species, were all the same.
Were all sentient beings.

And how long are we going to go on, with the abuses?
Go vegan, cause the animals dont need your petty excuses.
Imagine if it was your baby that they were taken away.
Imagine if it was your life all your brothers and sisters intensely confined.
Could you imagine being boiled alive?
Could you imagine being slaughtered just for your hid?
Could you imagine being viewed just as a product and in the end being senselessly murdered?

And when are we going to see that theres no difference in suffering?
One species, were all the same.
Were all sentient beings.
And when are we going to see that theres no difference in suffering.
One species were all the same.
Were all trying to avoid pain.
Track Name: Be The Change
Watch your TV and kill your brain.
Drink your beer and point the blame.
Smoke your cigarettes down to the stubs.
Getting trashed like a bunch of slobs.
You complain about the government and everything they say,
But don't you realize with your Anheuser Busch and Phillip Morris you're buying in?

Go to school, go to work, go to sleep, pay your rent.
Don't you see you're turning out like your parents?
Go to college, get a job, and buy a house and drive a car.
If you're lucky take your revolution and addictions along.
Have your life with all your thrills pay your taxes pay your bills.
Put yourself deeper into the grave.
Buy the shit that you don't need. Plant the corporate seed.
Can't you see you're keeping yourself enslaved?

Well I don't want to be part of your hypocrisy.
Cause I don't wanna support the things I say I hate,
cause that would make a hypocrite out of me.

See the protesters standing on the street, said they're fighting against global warming.
Then they jump into their cars and they drive away, I guess it's alright to support the things you say you hate.
I see the abortion doctors laying there in their blood, I hear the Christians screaming out "Well it's gods love".
We've got the peace-keeping missiles for fear, cause were fighting this war on terrorism.

You want the world to change, but you're going to stay the same.
You can't expect anything in a world full of apathy.

Like in the famous words of Gandhi, "be the change in this world that you want to see" The revolution doesn't start with your neighbor, the revolution starts with me.
Without the government, without the legislation, without the senate hearings without conglomerations, without the congress man or womyn, without the lobbyist, without the house or representatives, or the president. Without governor, mayor, school board or police, state or county jurisdiction, without your family.
Cause this revolution starts with me.
Cause I've got to be the change that I want to see.
And this revolution starts with me,
Cause I've got to be the change that I want to see.
Track Name: Judgement
Do you think your actions are beyond reproach? Do you think that I should just keep my mouth closed? Why must I respect your actions even though nothing about them is respectable? But then you say don’t judge me.

Don’t judge me.

Have you ever raised your fist to the flag? Have you ever cried out “fuck the government”? Have you ever said a war was criminal? Have you ever called a company despicable? Well that’s judgment.

I hear almost constantly, that my critical judgments must cease. With my words I’ll push them all away. Well that’s hard for me to hear when it’s coming from a kid with a circled A.

Well can you honestly tell me that you don’t see right and wrong?
Well can you honestly tell me that you don’t distinguish at all?

Well please forgive me if I’m not so indifferent, to the suffering death and cooperation with enslavement. Because complacency is a crime.You’re not neutral, you picked sides.

Well can you please forgive me for speaking what’s on my mind?
Well can you please forgive me for not being able to turn a blind eye?
Cause I can’t go on with the murdering and killing, raping and stealing, lying and cheating, because this heart of mine won’t stay silent.
And I’ve got to do something about these abuses, otherwise I’m useless, no more excuses, so please you’ll just have to forgive me for my judgment.
Track Name: Total Liberation
For every life for liberation / we're dedicated to bringing freedom for all enslaved / tear the blindfold from over your eyes / forget all that you thought you once knew / after 10, 000 years of telling lies / dedicated to spreading the truth / taking pride in this path that we tread / in defense of the earth / speaking out so the words of the voiceless can finally be heard / now's the time to take action for freedom / and justice deserved / FIGHT FOR LIFE / take a stand / for truth and compassion / there's no time to wait for change / show dedication / through your words and your actions / together we can end their suffering / TOTAL LIBERATION / smash hierarchy / don't buy into authority / strive for sustainability / resources are running out / discontent because we're not free / oppressors act out of greed / compassion and equality / are both necessary / reject the myths we were taught to believe / it's time to deprogram ourselves / question stereotypes and traditions / follow no gods, no masters / look at the root of racism, sexism, speciesism / and you'll see, it's all been fabricated to keep us apart / BREAK DOWN / THE BARRIERS / THAT ENSLAVE US ALL